9 Ağustos 2017 Çarşamba

Sabri Sarıoğlu


Doğum Tarihi : 26 Temmuz 1984

Boy :   170

Kilo :    65

Uyruğu : Türkiye

Pozisyon : Sağ Bek

Oynadığı Kulüpler : Galatasaray, Göztepe
Sabri Sarıoğlu Kimdir?

   23 Eylül 1999 yılında Özkartal altyapısından Galatasaray alt yapısına transfer oldu. Bu transfer sonrası neredeyse futbol kariyerinin tamamını geçireceği Galatasaray ile buluşmasına sebep olmuştu.   Futbolunun başında orta saha olarak dikkatleri çekiyordu. Alt yaş milli takımlarında da orta saha olarak görev alıyordu. Dinamik futbolu ve bitmek bilmeyen gücü ile rakiplerinin önüne geçiyordu. Zamanla Sağ kanada evrildi. Sağ saçık olarak bir süre görev aldıktan sonra en son ve en uzun oynadığı mevkisi olan sağ bek olarak futbol hayatına hala devam etmektedir. Ancak birçok mevkide oynaması onun joker olarak kullanılmasına sebep olmuştur. Zaman zaman orta saha ve sağda önde ve geride olmak üzere bu mevkilerde görev aldı.

    2001 yılında Galatasaray ile profesyonel sözleşme imzaladı ve Galatasaray'ın sözleşmeli futbolcusu oldu. Bu sözleşme 2017 senesine kadar sürdü. 16 yıl boyunca Galatasaray A takımında görev almak Sabri'ye kısmet oldu. Yerine birçok sağ bek trasnfer edilse de hep Sabri oynadı.

    Birçok zorlukla da karşılaştı bu yıllar içinde. Tribünlerden sevgi gördüğü kadar tepki de gördü, A2 takıma gönderildi ancak yılmadı, takımda kalmak için her şeye katlandı. Tribünlerin "Sabri Reyiz" lakabı takmasıyla da epeyce bi gündem oldu.

   2017/2018 sezonu başında Galatasaray'ın yeniden yapılanmaya girmesi ve kadronun revizyona uğramasından Sabri de nasibini aldı. Galatasaray onunla da yollarını ayırdı. Sabri de Süper ligin yeni takımlarından İzmir'in Göztepe takımına transfer oldu. Futbol kariyeri boyunca kendisi için şu ana kadar bir bonservis bedeli ödenmemiştir.

  Milli Takım Kariyeri

   Türk milli takımlarının bir çoğunda defalarca oynadı. Neredeyse bütün alt yaş gruplarının formasını giymeyi başarmıştır. A milli takım kadrosuna da pek çok kez dahil olurken 44 kez forma giyme şansı yakaladı ve 1 de gol atmıştır. Türk milli takımı ile en büyük başarısı ise 2008 Avrupa Futbol Şampiyonasına katılmak olmuştur. Mevki itibariyle rakibi olan Gökhan Gönül'ün de sakatlanarak turnuvayı kaçırmasıyla Sabri yarı finale kadar yürüyen takımın devamlı oynayan bir parçası olmuştur.